Ev Bulmak ve Ev Kiraları

Ev bulmak Türkiye'den gelmeden halledilebilecek bir konu değil öncelikle. Halbuki Türkiye'de öyle mi; Ankara'da biz 1 günde ev bakıp tutmuş, İstanbul'da da sadece 2 gün sürmüştü.

Öncelikle nerede oturmak istediğinize karar vermek önemli şehrin merkezinde herşeye yakın mı yaşamak istiyorsunuz, yoksa şehrin dışında herşeye uzak ama sakin bir yerde mi? Tabi çocuğu olanlar için durum bu ikisinin de dışında gelişiyor, çünkü önce okulu seçip sonra o okulun bölgesinde bir yere taşınmak gerekiyor.

Biz Amsterdam'da kanallar bölgesinden uzaklaşmadan şehir merkezinde yaşamayı tercih ettik. Amsterdam için en yaşanabilir bölgeler nereler derseniz genç tek ve çift insanlar için önerebileceğim bölgeler Jordaan, Grachtengordel (kanallar bölgesi), De Pijp, Oud West, Oud Zuid, Overtoom civarı olacaktır. Oost, westin bir kısmı ve zuid de birkaç uygun seçenekli alternatifler arasında yer alabilir.

Noord çok şehirden kopuk olduğu için ve yukarıdaki bölgeler dışında da Amsterdam'da çok da görmek istemeceğiniz insan popülasyonu arttığından diğer bölgeleri malesef çok da sevmiyoruz. Ev fiyatlarının da bu bölgelerde düşük olmasının nedeni bu. Düşük dediysem öyle yine çok düşük sanmayın merkezdeki bölgelere göre diyelim 😀
Amsterdam için önereceğim ev bulma siteleri


En çok ilana Funda'da rastlayacaksınız muhtemelen. Benim tavsiyem her bulduğunuz ilana mesaj atıp randevu ayarlayın. Çünkü Amsterdam'da ev bulmak gerçekten zorlu bir mücadale, her eve çok fazla talep olacaktır. bu nedenle çok beğenmedim etmedim demeden her ilana başvurun. Evi görmeye gittiğinizde de göreceksiniz ki sizinle birlikte 8-10 kişi daha eve bakıyor olacak. Genel kural net maaşınızın 3'te 1'ne kadar fiyatta bir ev bakmanız gerekiyor. Çünkü diyelim ki evi beğendiniz ev sahibine gelir durumunuzu, iş kontratınızı, evde kaç kişi yaşayacğını, evcil hayvan, çocuk vs var mı hepsini yasal olarak bildirmek zorundasınız. Eksik ve yanlış beyanının yaptırımı var malesef.

Moralinizi bozmak gibi olmasın ama eğer merkezde ve eşyalı ev tutacaksanız, ki merkezde neredeyse eşyasız ev seçeneği yok gibi; birçok ev sahibi çocuk ve evcil hayvan istemeyecektir.

Şimdi gelelim en çok sorulan soruya "Kiralar ne kadar?"
Merkezde 25-80 metrekare ev (eşyalı) için 1300-2000 euro civarında bir miktar ödeyeceksiniz. Mesela ortalama bir miktar olarak 1500 euro ev kirası diyelim, bu durumda emlakçıya da 1500 euro komisyon ödeyeceksiniz. ( ilanlarda emlakçı olmadan kiralanan ev yok malesef ) Büyük olasılıkla da 3000 euro depozito ödeyeceksiniz. Diyelim evi ay başında değil de ayın ortasında tuttunuz, ilk kiranızı 15 günlük değil 45 günlük yatıracaksınız. Temel bir hesapla yanınızda böyle bir ev tutmak için minimum 7000 euro nakitinizin olmasını tavsiye ederim.

Bu arada Hollanda'da sözlü beyan, yazılı beyan kadar geçerlidir. Evi dolaşırken tüm şartları bilseniz de emlakçıya hepsini yeniden sorun. Biz sorduğumuz için 2 kira kadar depozito yerine 1 kira kadar depozito ödedik çünkü emlakçı bize yanlışlıkla bir kira kadar olduğunu söyledi 😀

Bu arada tutuğunuz evin büyüklüğü arttıkça ödeceğiniz vergiler katlanacak ve faturalarınızın sabit tutarı da malesef katlanarak artacaktır. Yani Türkiye'deki alışkanlıklarınızı bir kenara bırakın Amsterdam için 50 metrekare ev gayet geniş ve ferah bir evdir 😅

Yorumlar

  1. merhaba caANIM beni tanidinmi :) siz en son is veya tatil icin yurtdisindaydiniz demekk artik oralarda yasiyacaksiniz :) ne garip degilmi hayatßß kimileri benim gibi türkiye dönüyor kimiler ise yurtdisina. Umarim cok mutlu olursunuz oralarda.Amsterdam cok güzeldir...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba canım tabi ki tanıdım :) Biz Amsterdam'a taşınalı 10 ay oldu. Evet canım sen döndün şimdi de biz gittik. İnşallah herkes için en güzeli olur. Ben de Amsterdam'ı çok seviyorum. Gelirseniz buralara bekleriz ;)

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda İçin Oturum ve Çalışma Vizesi Başvuru Aşamaları - 2

Hollanda İçin Oturum ve Çalışma Vizesi Başvuru Aşamaları - 1

Hollanda İçin Oturum ve Çalışma Vizesi Başvuru Aşamaları - 3