Yurtdışına Eşyalı mı, Eşyasız mı Taşınmak?

Bir süre yurtdışına taşınma hikayemize ara vermiştim malum yeni bir şehre alışmak, yeni birçok şeye alışmak vs... 

MVV - D tipi vizeniz çıktıktan sonra tabi ülkeden ayrılmadan önceki en önemli problem Türkiye'deki evinizi kapatmak olacaktır. Bu durumda da bir soru gündeme gelecek "Eşyalar ile mi taşınmalıyız yoksa eşyasız mı?" Biz ikinci seçeneği tercih ettik nedenlerini tek tek açıklayacağım. 

Görsel alıntıdır.

Öncelikle çalışmaya başlayacağınız firma size bir relocation paketi sunacaktır muhtemelen, tabi sunmama ihtimali de var ama genel olarak sunacaklarından yola çıkalım. Her firma farklı farklı relocation paketleri önermektedir:
  • Mesela sizin tüm konsolosluk vize işlemlerinizi, %30 başvurularınızı yapacak bir danışman şirket ayarlamak ve tüm masrafları ödemek; 
  • Uçak bileti ve ekstra bagaj hakkınızı, havaalanı transferlerinizi ödemek;
  • Geldiğinizde burada kalmanız için size geçici olarak ev tutup onu karşılamak; 
  • Siz ev tuttuğunuzda emlakçı komisyonunu ödemek; 
  • Ev tutma, belediye başvuruları, IND bürosu başvuruları, elektrik, su, internet açma, size ev bulma işlerini üstlenecek başka bir danışmanlık şirketi tutmak;
  • Eşyalarınızın nakliyesini karşılamak;
Sizin paketiniz muhtemelen yukarıdaki birkaç maddeyi içerecektir. Bizim paketimizde "eşya nakliyesi hariç tüm maddeler mevcuttu ki biz zaten eşyalarımızı taşımak istemiyorduk. Ama siz eğer illa da nakliye istiyorsanız paketinize pazarlıkla ekletebilirsiniz.

Biz neden eşyalarımızı taşımak istemedik sorusuna gelirsek de; malum İstanbul'da, Ankara'da evler büyük, biz de eşyalarımızı alırken 130-140 metrekare evlere göre almıştık. Amsterdam ve birçok Avrupa şehirleri için diyebilirim ki eğer şehir merkezinde oturmayı planlıyorsanız ortalama 50-75 metrekare ev büyüklüğüne kendinizi hazırlayın ve buna oldukça yüksek meblağalar vermeye :D

Taşısak bile eşyalarımızın buradaki evlere sığma ihtimali yoktu, ne kadarı sığar, ne kadarı sığmaz onu da kestiremiyorduk ki şöyle diyeyim büyük olmayan bir gardrobunuz bile varsa birçok eve sığma ihtimali yok çünkü bazı evlerde yatak odasına, o oda büyüklüğünde alınmış ancak yatak sığıyor. Sanırım bu durumu biraz da olsa özetlemiştir. Ayrıca şehir merkezlerinde bulacağınız birçok kiralık ev eşyalı olacaktır, eşyasız bulmak daha zor malesef. Amsterdam için söylüyorum bunu; tabi bir de o eşyaları, o evlere çıkarmak her zaman mümkün olmuyor.

Şirket karşılamadı, biz karşılayıp getirelim derseniz de ortalama 6bin euro civarına taşıyabilirsiniz, tabi ki daha ucuzu ve daha pahalısı mevcuttur. Ama buraya eşyalar gelince taşıyan nakliye firması eşyaları eve çıkarmayabilir, onun için de başka birilerini tutmak zorunda kalabilirsiniz, iyi araştırmak lazım.

Biz İstanbul'daki büyük eşyalarımızı sattık, küçük eşyalarımızı da yavaş yavaş buraya getiririz diye ailemin evine bıraktık. Tabi eşya satmak bence tüm bu yurtdışına taşınma sürecindeki en zor kısımdı. Öyle Let Go'dan, Sahibinden.com'dan, vs. vs. mecralardan satarım diye heveslenmeyin; satacağınız bir lamba değil, tüm ev eşyası öyle satılmıyor malesef, boşuna sinir stres olmayın. Tecrübe konuşuyor :D

Diğer seçenek de "2. el eşya alanlara mı satsam?" oluyor ki sizin koltuk aldığınız paraya tüm evi almak istiyorlar oradan da birşey çıkmaz. En son tanıdık birinin öğrenci kardeşi için eşya lazımmış diye almak istediler biz onlara sattık ama o kısım da sorunsuz oldu diyemeceğim malesef. Kendileri de bizi giderayak oldukça üzdü, en son "yakarım bu evi de eşyayı da" dediğimi hatırlıyorum :D Neyse ortalığı ateşe vermeden satılıp gittiler, resmen "oh be kurtulduk" dedik. İnsan binbir emekle özenerek aldığı eşyaları için "kurtulduk" der mi, valla dedirttiler.

Şimdi burada yaşamaya başlayınca da iyi ki eşyalı gelmemişiz diyorum, çünkü gerçekten zor olacaktı. Ama derseniz ki biz şehrin dışında yaşamak istiyoruz o zaman daha büyük ve eşyasız evler bulanabilir, o noktada eşyalı taşınmak düşünülebilir bence.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tüm Parti ve Kutlamalar İçin Kağıt Ponpon Yapımı

Hollanda İçin Oturum ve Çalışma Vizesi Başvuru Aşamaları - 2

Hollanda İçin Oturum ve Çalışma Vizesi Başvuru Aşamaları - 1