Şehr-i Eğlence Amsterdam - Saint Nicolas Arrival Day

Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi bu başlık altındaki yazılarda Amsterdam'ın eğlenceli tarafını paylaşmaya çalışacağım, gerçi eğlenceli olmayan tarafı yok heralde :D 

Bu şehre turist olarak ya da yaşamak için geldiğinizde fark edeceğiniz ilk şey her hafta bir festival, bir kutlama, bir eğlence olduğu olacaktır. Saint Nicolas geldi festivali, hala gitmedi bu adam burada ne yapıyor festivali, ışıklar açıldı festivali, kapandı festivali, hadi şarap içelim festivali, dur bugün de şarkı söyleyelim festivali, kraliçe günü, yok o gitti yerine kral geldi o zaman kralımız çok yaşa festivali, en son çok şükür bugünümüze de nefes alıyoruz festivaline de bağlayacaklar, endişeliyim. Özet olarak oturmaya mı geldik hadi eğlenelim modunda burada herkes :D Benim çıkardığım sonuç budur. Biz tabi ki bundan ziyadesi ile memnunuz :)

Bunlardan biri de Saint Nicolas (Sinterklass) Arrival Day. Saint Nicolas'ın Likya'dan (bugünkü Türkiye) İspanya'ya gelip daha sonra Hollanda'ya vardığı gün olarak kutlanıyor. Hikayeye göre Saint Nicolas yani Sinterklass yardımcıları Zwarte Piet'lerle (Black Pete ya da Black Peter anlamına geliyor) birlikte tekne ile İspanya'dan Hollanda'ya geliyor ve bu varış Kasım ortasında Hollanda genelinde kutlanıyor. Sinterklass at üzerinde halkı selamlarken zwarte pietler çocukları eğlendirip kruidnoten (baharatlı noel kurabiyesi diyebiliriz) dağıtıyor.

Sadece bu görsel alıntıdır.
Olayın özeti yukarıda anlattığım şekilde oluyor, biz gelelim asıl konuya; şimdi bu zwarte piet karakteri tarihte birçok spekülasyona sahne olmuş ama yazılı olarak şekil alması 1850'de Jan Schenkman yayınladığı kitabında olmuş. Geleneksel olarak da bu karakter ilk fotoğraftaki gibi oldukça koyu renk tenli, rönesans kıyafetli siyahi bir arkadaşmış.

SinterKlass bana da el verdi :D
Fakat son yıllarda ırkçılık olduğunu düşünüp zencilerin köle olarak gösterildiğini savunan bir kısım tarafından rahatsızlık artınca bizim Black Petercikler olmuş sana buğday tenli Peter (en sondaki fotoğrafta net bir şekilde görüldüğü üzere) :D En azından Amsterdam'da artık böyle kutlanılmasına karar verilmiş.

Saint Nicolas Arrival Day

Şimdi açıkçası bu tarz kutlamaların, festivallerin dinsel ya da toplumsal olgulara dayandırılmadan daha çok eğlence olarak görülmesinden yana olduğum için çok şey yapmamak lazım bence... Hem kapitalist düzenin göbeğinde bir yaşam seçip, hem nimetlerinden yararlanıp, hem bunlar bizi köle yaptı sömürdü diye alınganlık yapmanın, kişiselleştirmenin gereği yok bence canım benim, eğlenmene bak sen :) Zaten Hollanda halkınında %90'nı benimle aynı fikirdeymiş...

Saint Nicolas Arrival Day 

Neyse diyeceğim odur ki eğlenceli şehir vesselam, herkes bir mutlu herkes bir rahat, ya gelin dibine kadar eğlenin öyle gidin ya da gelin yaşayın dibine kadar eğlenmeye devam edin derim :)

Bu da günün en garip fotosu olsun, bir fransız, bir zwarte piet, bir de soğukta tipi kaymış Türk :)
Bir sonraki festival, eğlence vs de görüşmek üzere ;)


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tüm Parti ve Kutlamalar İçin Kağıt Ponpon Yapımı

Hollanda İçin Oturum ve Çalışma Vizesi Başvuru Aşamaları - 2

Hollanda İçin Oturum ve Çalışma Vizesi Başvuru Aşamaları - 1