Almanya'nın En Romantik Şehriymiş: HEIDELBERG

Eşim işi dolayısıyla 3 ay kadar bir süre için Almanya'ya gelirken ben de takıldım peşine bir süre işi gücü tatil moduna aldım. Onun için bu 3 ay hem iş tatil olacak, benim içinse sadece tatil :D

İlk gün Frankfurt'a indikten sonra akşamüstü için Neckar nehri kenarında bir pikniğe davet edildik. Böyle başladı Heidelberg'le ilk tanışmamız.Bu arada Heidelberg, Frankfurtun yaklaşık 85 km güneyinde Baden-Württemberg eyaletinde bulunuyor. Açıkçası benim burayı gördükten sonra Almanya hakkındaki tüm görüşlerim değişti. Normal şartlarda olsa hiçbir avrupa gezime dahil etmeyeceğim bir duraktı Almanya. Bence soğuk, kasvetli, sıkıcı, mesafeli bir ülkeydi. Ama buraya geldikten sonra sıcak, güneşli, sempatik insanlarla dolu, güleryüzlü bir yerle karşılaştım. Şimdiye kadar ki kafamdaki tüm Almanya imajını yerle bir etti Almanya'nın güney kesimi. Kuzeyi hala aynı Almanya gibi geliyor henüz, fikrim değişirse onu da yine yazarım :)

Biz Heidelberg yakınında olan Walldorf'ta kalıyoruz. Eşimin işine yakın olduğu için. Zaten SAP şehri diyor insanlar buraya :DBu bölgede insanlar çok sıcak davranıyorlar, sürekli muhabbet etmeye çalışan güleryüzlü insanlarla karşılaşıyorum ki tek kelime Almanca bilmediğim, onlar da İngilizceyi az bildiği halde anlaşıyoruz bir şekilde :D :DNeyse Heidelberg'e gelirsek Neckar nehri kenarına kurulmuş bir şehir. Şehrin kendine ait sıcak sempatik bir havası olduğu kesin.
  Heidelberg'de Bismarckplatz'a geldiğinizde şehrin ortasında sayılabilirsiniz çünkü birçok yere ulaşabileceğiniz tramwaylar burada olduğu gibi şehrin en önemli caddesi olan Hauptstraße de tam karşısında yer almaktadır. İstiklal caddesinin uzunluğunun aşağı yukarı 1,3 km olduğunu düşünürsek bu cadde 1,8 km uzunluğunda daha uzun bir caddedir. Birçok mağaza, cafe, restaurant bu cadde üzerindedir. Ayrıca cadde Neckar nehrine paralel uzanmakta olduğu için herhangi bir sokağından aşağıya indğinizde Neckar kıyısına varacaksınız.


                                 


Bu caddede yürüyerek yine Marktplatz'e ulaşabilirsiniz. Bu meydandaki masalardan birine oturup Almanya'nın buğday biralarından birini deneyebilirsiniz. Tabi ben buğday birasını daha çok sevdiğim için böyle dedim ama siz istediğinizi seçebilirsiniz.


Heidelberg'de Hauptstraße'de dolaşmak dışında yapılması gerekenler Neckar kenarında çimlerde oturup muhteşem güzellikteki mimariyi ve doğayı seyretmek. Neckar üzerindeki eski köprüye gitmek, Heidelberg kalesine çıkmak. kale bahçesindeki çimlerde yayılmak olmalıdır. 


Neckar nehri üzerine eğer kendinize güveniyorsanız kano vs gibi aktiviteleri deneyebilirsiniz.

Biz ilkbahar dönemi geldiğimiz için hava oldukça güzel sürekli güneşli hatta sıcaklıkların 31 dereceye çıktığı bunaldığımız günlerde oldu.
Heidelberg kalesi ve kaleden görünen Heidelberg manzarası da bir sonraki postta olsun ;)

Yorumlar

 1. Çok güzel fotoğraflar , iyi yapmışsınız sizin için de bir değişiklik olmuş, temizlik ve düzen dikkatimi çekti:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz yorucu olabiliyor, biz 8 ülke 25 şehir hedefledik ama değer bence :D

   Sil
 2. İyi tatiller canım,takipteyim :) Ayrıca gözüme çarptı SAP'la alakanız nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol canım :) Berk SAP Almanya'da Software Developer canım, o yüzden Walldorf'tayız. İstanbul'a dönünce de İstanbul ofisinden çalışmaya devam ediyor.

   Sil
  2. Eslerimiz meslektasmis :) dikkatimi cekti de ondan sordum canim,ne alakaysa esinin doktor oldugunu saniyordum :)

   Sil
 3. sayende benimde bakış açım birazcık değişmiş oldu fotolara bakınca..nasılda güzelmiş gittiğiniz yer.iyi tatiller;)

  YanıtlaSil
 4. İyi tatillerrr gittiğiniz yerler harika :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tüm Parti ve Kutlamalar İçin Kağıt Ponpon Yapımı

Hollanda İçin Oturum ve Çalışma Vizesi Başvuru Aşamaları - 2

Hollanda İçin Oturum ve Çalışma Vizesi Başvuru Aşamaları - 1